6.Geleneksel Barza Bölgesi Nikfer Sareli Festivali

Denizli Şenlik Organizasyonu
Nikfer’de geleneksel sareli tatlısı adına düzenlenen festivale katılan Başkan Zolan, bölgedeki vatandaşların şimdiden Bozdağ Kayak Merkezi için hazırlık yapmasını istedi.

Başkan Zolan, “Büyükşehir Belediyesi olarak atalarımızdan gelen değerlere sapa sağlam sahip çıkacağız” dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Milletvekili, Mehmet Yüksel, Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Ali Değirmenci, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Halil Pekdemir, Tavas Kaymakamı Ali Arıkan ve Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol ile birlikte Nikfer Mahallesi'nde yöreye özgü bir tatlı çeşidi olan sareli adına düzenlenen festivale katıldı.

6. Nikfer Geleneksel Sareli Kültür ve Sanat Festivali’ne çok sayıda gurbetçinin de katılması dikkat çekerken, festivale sareli tatlı yarışması damga vurdu.

Başkan Zolan, burada yaptığı konuşmada, kendisini çocukluğuna götüren bir etkinlik düzenlendiğini belirterek, “Çocukluğumuzda hatırladığımız tatlar burada sunuluyor. Düğünlerde gördüğümüz sareli tatlısıyla ilgili, kültür ve sanatımızla ilgili festival düzenleniyor. O günkü tattığımız değerleri, tatları bugün yaşıyor olmak, yaşatılıyor olması çok çok önemli” dedi. Bugün çocuklar ve gençlerin
bu tadı bilmediğine işaret eden Başkan Zolan, “İşte çocuklarımıza bu tatları tattırmak gerekiyor. Nasıl bin yıllarca bu güzellikler bize kadar geldiyse bizden sonrada bu değerler devam etmeli” diye konuştu.
/ Başkan Zolan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Özümüze kültürümüze sahip çıkmalıyız. Eğer sahip çıkmazsak o popüler kültürle kendimizi içi içe yaşar halde bulursak, hele hele gençliğimizi onların kucağına bırakırsak, bir bakmışsın o çocuklarımız, o gençlerimiz bizim kültürümzden uzaklaşırlar. Bizim kültürümüzü değerimizi taşımazlar. Bunun için biz Büyükşehir Belediyesi olarak atalarımızdan gelen değerlere sapa sağlam sahip çıkacağız. Bu değerleri gelecek nesillere aktarmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız. Burada köklerimizin gücünü hissettik. O köklerden beslendiğimiz zaman Allah’ın izniyle millet olarak dimdik ayakta kalmaya devam edeceğiz. Eğer köklerimizden koparsak ağaçlar gibi kuruduğumuzu görürüz
Bozdağ Kayak Merkezi’nin sonuna doğru yaklaşıldığını ifade eden Başkan Zolan, “30 Mart’tan sonra kayak merkezini büyükşehir olarak biz devraldık. Bugüne kadar orada bir çok emek var. Başta Sayın Valimiz olmak üzere milletvekillerimize ve emek veren herkese teşekkür ediyorum. Ama çok mücadele verildi. Bugün de oranın kaynağıyla ilgili konularda Sayın Bakanımız çok değerli büyüğümüz Nihat Zeybekci ağabeyimiz de olağan üstü gayret sarf ediyor. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi. Büyükşehir olarak hiçbir zaman mazeret sunmadan Bozdağ Kayak Merkezi’ni ayağa kaldıracakları sözünü veren Başkan Zolan, “Ama Nikfer’in ve Barza Ovası’nın da oraya duruşunu, hazırlıklarını şimdiden yapmaya başlaması lazım. O kayak merkezine gelen insanlarımıza bu sareli tatlımızı tattırmamız lazım. Mesele bu. Buradaki kültürümüzü, değerlerimizi sunmamız lazım.
Bozdağ Türkiye’de gündemden düşmeyen herkesin gelmek için arzu ettiği bir kayak merkezi haline gelecek ve Nikfer ile Barza Ovası çok hareketlenecek inşallah. Bizde Tavas Belediyemizle beraber el ele vereceğiz. Buradaki tüm eksiklikler neyse birlikte yapacağız” diye konuştu. Milletvekili Yüksel ise, kültür ve sanatın dil kadar önemli olduğunu belirterek, “Daha önceleri Nikfer’in ismi Konak olarak değiştiğinde üzülmüştüm. Tarihin devamı noktasında sıkıntılı bir işti o. Size teşekkür ediyorum, bunu değiştirdiniz. Tekrar Nikfer yapıp özünüze, kültürünüze, geçmişinize sahip çıktınız. Gençlerimiz vasıtasıyla bu kültürün geleceğe taşınması lazım. Bunun için de senede bir defa da olsa böyle festivaller ile kültürümüzü hatırlamamız lazım” dedi. Konuşmaların ardından sareli yarışmasında dereceye girenlere Başkan Zolan ve protokol üyeleri ödüllerini verdi. Buna göre Fatma Kaysal, Ümmü İlkimen ve Ayşe Kaysal altınla ödüllendirildi.